20 września 2024
Gmail, bitly i kody QR coraz częściej wykorzystywane w cyberatakach ‑ Barracuda [raport]
Liczba ataków Business Email Compromise wzrosła w ciągu ostatnich 12 miesięcy i stanowi dziś 10,6% wszystkich ataków z wykorzystaniem wiadomości e-mail. Przejęcia konwersacji również stają się coraz popularniejsze, a ich liczba wzrosła o 70% od 2022 roku. Atakujący chętnie wykorzystują także kody QR, popularne usługi webmail oraz narzędzia do skracania adresów URL. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu przygotowanego przez firmę Barracuda, producenta rozwiązań z obszaru bezpieczeństwa IT.
Raport "Email Threats and Trends” pokazuje, jak rozwijają się ukierunkowane ataki mające źródło w wiadomościach e-mail w erze sztucznej inteligencji. Badacze Barracuda przeanalizowali 69 milionów ataków na 4,5 miliona skrzynek pocztowych w ciągu roku. Wnioski są jednoznaczne: choć krajobraz cyberbezpieczeństwa nadal jest zdominowany przez masowe ataki phishingowe, stale rośnie liczba bardziej ukierunkowanych i potencjalnie bardziej szkodliwych zagrożeń, takich jak Business Email Compromise i przejmowanie konwersacji.
Wyniki raportu pokazują, że cyberprzestępcy dostosowują swoje taktyki i wykorzystują możliwości generatywnej sztucznej inteligencji, aby zwiększyć skalę swoich ataków, obejść tradycyjne środki bezpieczeństwa i skutecznie oszukiwać potencjalne ofiary
Mateusz Ossowski
CEE Channel Manager w Barracuda Networks
Raport "Email Threats and Trends” – najważniejsze wnioski:
- Ataki typu Business Email Compromise (BEC) stanowiły ponad 10,6% wszystkich ataków z wykorzystaniem inżynierii społecznej w 2023 roku. W 2022 r. było to 8%, a w 2021 – 9%.
- Przejęcia konwersacji stanowiły 0,5% ataków z wykorzystaniem socjotechniki w ubiegłym roku. To wzrost o prawie 70% w porównaniu z 0,3% w 2022 roku. Takie ataki wymagają od cyberprzestępcy dużego wysiłku, ale też mogą być zyskowne.
- 1 na 20 skrzynek pocztowych była celem ataków z użyciem kodów QR w ostatnim kwartale 2023 roku. Ataki z użyciem kodów QR są trudne do wykrycia za pomocą tradycyjnych metod filtrowania e-maili. Przenoszą one również ofiary z urządzeń korporacyjnych na urządzenia osobiste, takie jak telefony czy tablety, które nie są chronione przez firmowe oprogramowanie zabezpieczające.
- Gmail był najpopularniejszą darmową usługą webmail używaną do inżynierii społecznej – był używany w 22% tego typu ataków. Nieco ponad połowa wykrytych ataków z użyciem Gmaila to ataki typu Business Email Compromise.
- Narzędzie bitly zostało wykorzystane w prawie 40% ataków zawierających skrócony adres URL. Aplikacje skracające adresy URL kondensują link, przez co rzeczywisty link do strony jest maskowany przez losowe litery lub cyfry. Użycie tej taktyki może ukryć prawdziwą naturę i cel linku.
Specjaliści IT i bezpieczeństwa muszą brać pod uwagę ewolucję zagrożeń i jej wpływ na środki bezpieczeństwa i sposoby reagowania na incydenty. Atakujący wykorzystują dziś generatywną sztuczną inteligencję, dzięki czemu ich działania są bardziej zaawansowane i trudniejsze do wykrycia. Najlepszą obroną jest używanie chmurowych narzędzi zabezpieczających korzystających z możliwości sztucznej inteligencji. Potrafią one szybko dostosowywać się do zmieniających się warunków i nie polegają wyłącznie na wyszukiwaniu złośliwych linków czy załączników
Mateusz Ossowski
CEE Channel Manager w Barracuda Networks
Kamil Budak
product manager Barracuda
Masz pytania?
Skontaktuj się ze mną:
budak.k@dagma.pl
32 793 11 07