Aktualności
Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami! Najświeższe wydarzenia, osiągnięcia oraz ciekawostki z branży cyber security. Znajdziesz tu nie tylko fakty, ale także eksperckie opinie i wskazówki.
Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami! Najświeższe wydarzenia, osiągnięcia oraz ciekawostki z branży cyber security. Znajdziesz tu nie tylko fakty, ale także eksperckie opinie i wskazówki.
Filtruj:
Wyszukaj:
Od czwartego kwartału 2022 roku liczba złośliwych wiadomości phishingowych wzrosła o 1265%, wynika z raportu SlashNext. To nie jest przypadek, że ChatGPT został uruchomiony pod koniec 2022 roku. Technologia ta wraz z podobnymi narzędziami generatywnej sztucznej inteligencji prawdopodobnie przyczyniła się do wzrostu liczby ataków. Jak w praktyce cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI?
Z badania Barracuda Networks przeprowadzonego w 2023 roku wynika, że 46% organizacji na całym świecie używa już sztucznej inteligencji w obszarze cyberbezpieczeństwa, a kolejne 43% planuje ją wkrótce wdrożyć. Jak w praktyce ta technologia pomaga w walce z cyberprzestępczością?
Większość współczesnych cyberataków zaczyna się od włamania do systemu. Dochodzi do niego, gdy atakujący wykorzystuje skradzione dane uwierzytelniające, ataki phishingowe lub inne sposoby, aby uzyskać dostęp do firmowej sieci. Dlaczego wtargnięcie do systemu jest tak niebezpieczne, z jakich narzędzi korzystają cyberprzestępcy i jak z nimi walczyć?
Rośnie popularność ataków killware. Analitycy Gartnera twierdzą, że do 2025 roku cyberprzestępcy będą w stanie przeprowadzać udane ataki na ludzi, wykorzystując systemy OT. A koszty ataków skutkujących ofiarami śmiertelnymi jeszcze w tym roku przekroczą 50 miliardów dolarów.
Z raportu Barracuda Networks wynika, że ataki ransomware na organizacje działające w obszarze ochrony zdrowia podwoiły się od 2022 roku. I choć sektor ten doświadcza mniejszej liczby poważnych incydentów bezpieczeństwa niż inne branże, informacje o nich trafiają na pierwsze strony gazet. Mimo to 45% ankietowanych podmiotów twierdzi, że czuje się "dużo" bezpieczniej niż rok wcześniej.
Wprowadzenie sztucznej inteligencji pomaga w przeprowadzaniu skutecznych ataków ransomware. Dzięki wykorzystaniu AI nawet niedoświadczeni cyberprzestępcy mogą działać efektywnie i na szeroką skalę. Jakie techniki stosują i czy da się przed nimi ochronić?
Urządzenia Internetu rzeczy (IoT) oraz przemysłowego Internetu rzeczy (IIoT) są dziś używane we wszystkich sektorach gospodarki. Według danych Statista, ich liczba wzrośnie do 2030 roku do 30 miliardów. Ten rozwój stawia świat przed nowym wyzwaniem: jak korzystać z tej tak rozpowszechnionej technologii, nie narażając się na zagrożenia ze strony cyberprzestępców?
Niemal połowę (48%) całkowitego światowego ruchu internetowego w pierwszej połowie 2023 roku wygenerowały boty. Większość z nich (30%) była złośliwa, wynika z najnowszego raportu Threat Spotlight opracowanego przez firmę Barracuda Networks, producenta rozwiązań z obszaru bezpieczeństwa IT. Szkodliwe boty używały domowych adresów IP do przeprowadzania ataków. Dzięki temu unikały wykrycia.
W październiku już po raz 20 obchodzimy Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa. Przez te cztery tygodnie w roku firmy i instytucje podejmują różne działania tłumaczące, jak bezpiecznie korzystać z Internetu. Od 20 lat nawołują więc do tworzenia silnych haseł czy aktualizowania oprogramowania, uczą rozpoznawania ataków phishingowych. Porady są praktyczne i mogłyby naprawdę poprawić nasze bezpieczeństwo. Problem polega na tym, że… ich nie słuchamy.
Mieszkańcy Warszawy w ostatnich tygodniach znajdowali za wycieraczkami swoich samochodów mandaty z kodem QR. Zeskanowanie go prowadziło do fałszywej strony, na której ofiary miały pozostawić swoje dane. Ataków z wykorzystaniem kodów QR jest znacznie więcej. Wiadomości od cyberprzestępców możemy też znaleźć w skrzynkach e-mail. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?